Tartışmalarda Alttan Almak


Yeni evliyseniz, birbirinizi yeni tanıyorsunuz demektir. Herkesin de bildiği gibi öncesinde yıllarca birlitke olsanız bile, aynı evin içine girdiğinizde asıl tanışma o zaman başlıyor.

Alışkanlıklarınız, olaylara verdiğiniz tepkiler aynı olamaz. Bazen birbirinizin gözlerine istemsizce baktığınız olacaktır, verilen tepkiyi anlayabilmek için. Başınıza her ne gelirse gelsin, ılımlı tavrınızı elden bırakmayın.

Kesinlikle gardınızı yükseltmeyin.

Zor da olsa tartışma anlarında şunu aklınızdan çıkarmayın: O sizin karınız ya da kocanız. Birçok şeyi kabullenmeniz gerekir. Çünkü karşınızdakini değiştiremezsiniz. Bir insanı değiştirmeye çalışmak, bir anlamda onu öldürmek gibidir. Birbirinizin düşüncelerine saygı duymalısınız.

Konu her ne olursa olsun. İnanın gerçekten çözülmeyecek bir problem olamaz. Yeter ki sağlığınız yerinde olsun. Çünkü kavganın sizden alıp götürdüklerini unutmayın. Karşınızdaki haksız bile olsa saygıyı elden bırakmayın. Bizim de bazen dozajı aştığımız olmuyor değil. Fakat münkün olduğunca uzatmamaya, özür dilemeye gayret ediyoruz.

Evinizin kapısını kapattığınızda sizden başka kimse yok, bir arabulucu, bir sakinleştirici kimse olmayacak. Bu durum tehlikeli görünse bile aslında içinizdekileri rahatlıkla kusmanız, derdinizi sakince, uzunca anlatabileniz için iyi bir fırsat.

Eskiler de der ya; biriniz bağırıyorken diğeriniz susun. Bu gerçekten çok doğru. İki kişi aynı anda bağırırken iletişim olamaz. Önce dinleyin, sakinliğinizi kaybetmeyiz. Bu sizi haksız yere koymaz emin olun.

Sevgilerimle.


paylaş

0 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir