Yangınlarda utanma hissi üzüntünün önüne geçti


Ülkenin neredeyse dört bir yanında orman yangınları sürüyor. Çocukluğumun ve gençliğimin geçtiği İçmeler ve Marmaris’te belki de yeşil renkte bir şey kalmadı.

Ama bunlar önemli değilmiş gibi, insanların evlerini, hayvanlarını kaybettikleri yetmemiş gibi, binlerce belki milyonlarca canlının yanarak ölmesi yetmemiş gibi, yangın yerinde gidilip çay dağıtılıyor! Yangında evlerini kaybeden teyzemize 20 yıl vadeli ev müjdeleniyor! Bu yapılacak evi görünce biz de mi evimizin yanmasını isteyecektik? Bir de böyle bir şey denildi.

O kadar utanıyorum ki böyle bir zihniyet ülkeyi yönetiyor ve yangınlara sahiden gerekli müdahale yapılamıyor.

Hala Türk Hava Kurumu’nun uçaklarını tartışıyoruz. Biri yok diyor, biri bozuk diyor, biri var diyor. Aklımızla alay mı ediyorsunuz?

Bu yazıyı kaç kişi, kimler okur bilemiyorum ama insan uzunca paylaşmadan edemiyor. Aklımda şu soru var, koskoca Türk Devleti bin uçak kiralayamaz mı? Üç bin uçak kiralayamaz mı? Dünyadaki tüm uçakları buraya getirtemez mi? Para yok değil mi? Para yok…

İçmeler nasıldır bilir misiniz? Hani o gördüğünüz yangın öncesi ve sonrası iki fotoğrafın paylaşıldığı görsel var ya meşhur, yangın öncesi fotoğraf ne kadar güzel olsa da anlatamaz oraların güzelliğini! Her yerinden ağaç, yeşil fışkırırdı. Kendi bünyesine sığmazdı oraların ormanı. Çocukken tırmanır dururduk, orman yollarında bisiklete binerdik.

Hele o hayvanlar. Biz evdeki kedimizin tırnağına çöp batacak diye sakınırken, o hayvanlar yanarak ölüyorlar. Bu durumu yönetemedik. Oralarda yangınları söndürmeye çalışanlar canlarını hiçe sayarak mücadele ediyor. Hatta ölüyorlar!

Cumhurbaşkanı çay attığında orada o çayı yakalamaya gelen insanlara ne demeliyim?

Ülke yanıyor. Herkes yanıyor.

Eğer bir kundaklama varsa Allah onları da yaksın ama ölmesinler! Sürekli can çekişsinler! Orada ölen hayvanların çektiği kadar acı çeksinler! Orada ölen insanlardan daha fazla acı çeksinler! Yansınlar ama ölmesinler!

Ülkede oy kullanma potansiyeline sahip olan insanlar da akıllarını başlarına alsınlar artık. Saygılarımla…


paylaş

0 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir