Patoloji uzmanı kasiyer


Bu yazılarımızı kaç kişi okuyor pek bilemiyorum ama evlilikcuzdani.com’da ev ve evlilik hayatının yanı sıra içimizi dökmek de gerekir diye düşünüyoruz.

O kadar kötü bir yönetim ile karşı karşıyayız ki büyük bir kesim hala anlamıyor ya içim yanıyor. Tutturmuşlar “Gençler iş beğenmiyor” diye böğürüp duruyorlar. Alın size örnek. Kızcağız patoloji okumuş, KPSS’ye girmiş atanamamış. Zaman zaman bazı kurumlarda çalışmış fakat tabi ki o da sınırlı zaman diliminde olmuş. Sonra da bir market zincirinde işe başlamış. Bu kız patoloji mezunu. Yüzüğünden yola çıkarak nişanlı olduğunu tahmin ettik. Kim bilir ne borçların altına girdiler ve çaresiz kaldılar.

“Dolarla mı maaş alıyorsun” diyen bir ekonomi bakanımız vardı hatırlamamak mümkün değil. Ülkede üretimin önünü kapatıp yurtdışından ithalata gönül veren yönetimine dahil olup, doların yükselmesini dert etmeyen bir ekonomi bakanımız vardı. Bu kızcağızın kendi işini yapamamasının bir nedeni de bu kişi.

KKTC’ye yeni bir beton yatırımı yapan kişi de bu kızcağızın o işte çalışmasının bir nedeni.

Açlıktan nefesi kokan fakat “Çıkar cebindeki telefonu” diyen yaşlı cahiller de bu kızın kendi branşında çalışamamasının nedeni.

Köy enstitülerini kapatan zihniyet de bu kızın kendi branşında çalışamamasının nedeni.

Eğitimin daha rayına oturmasını beklemeden, sanki daha önceki sistemi kendileri yapmamış gibi, sürekli sistem değiştirenler de bu kızın kendi işini yapamamasının nedeni.

“Hak, hukuk, adalet” diye en çok bağıran kişiler de bu kızcağızın kendi işini yapamamasının nedeni.

Torpille işe alınıp, memuriyet hakkı kazanan, birkaç maaş alan kişiler de bu kızcağızın kendi işini yapamamasının nedeni.

Kendi tarikatlarına, cemaatlerine destek veriyor diye bu insanları destekleyen kişiler de kızın kendi işini yapamamasının nedeni.

Atatürk’ün ilke ve inkılaplarını, din elden gidiyor diye algılayıp, Atatürk’ü aşağılayan insanlar da kızcağızın kendi işini yapamamasının nedeni.

Hala fes takan, entari giyen insanlar da kızcağızın kendi işini yapamamasının nedeni. Bu kıyafet konusuna ayrı takılıyorum. Bu kıyafetler o dönemin kıyafetleriydi. Hala onları giymek, geri kalmışlığın başlıca göstergesidir.

Ekmek kuyruğundan, yağ, şeker kuyruğundan bahseden insanlar var. Evet zorluk çekilmiş. Evet kuyruklarda çok uzun zaman beklenilmiş. O dönemde ne olduysa oldu. Geçti artık. Şimdi o dönemden daha vahim bir haldeyiz bunun farkında olmayanlar da o kızcağızın kendi işini yapamamasının nedeni.

Ne kadar kalitesiz ürünler türedi farkında mısınız? Kısa vadede ama öldürmeyen tok tutan cinslerden. Üstelik bunları satan market zincirleri türedi ve köşeyi döndüler.

Genel düşünemiyoruz. Taktığımız at gözlüğünü çıkaramıyoruz. Neden-sonuç ilişkisini kuramıyoruz. İnsanların refah seviyesi, bilgi seviyesi, çocukların eğitim seviyesi, sokaklarda dilenen çocuklar ne kadar arttı farkında değiliz.

Hiçbir partiyi ya da siyasi görüşü destekleyen bir yazı değil bu. Gerçekleri görme konusunda içimden gelenleri paylaştım. Evlilikcuzdani.com belki bu yazı türlerinin yeri değil ama bundan sonra belki de sürekli bu tecrübelerden, bu düşüncelerden bahsedeceğim.

Ben sadece muasır medeniyetler seviyesine çıkmış bir Türkiye istiyorum, hepsi bu.

Saygılarımla.

Güven Duysak

 


paylaş

0 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir