Genel sorunların konuşulmadığı ev, evliliği bitirir


Deniz’le evliliğimizin 3. yılını Eylül ayında tamamlıyoruz. Her konusu açıldığında ne kadar zor şartlar altında evlendiğimizi, ülke şartlarının evlenmeye niyet edenleri nasıl ezdiğini konuşuruz.

Gören gözlerin kör, başkalarının acısıyla kanamayan kalplerin mühürlü olduğu ülkemizde, sizce evlilikler nasıl yürüyor? Yani karı koca nasıl anlaşıyor? O çatıların altında neler konuşuluyor?

Deniz ile artık pek haber izlemiyoruz. Hiç bir Türk dizisi izlemiyoruz, hatta neredeyse TV kanalları hiç açılmaz evimizde. Ama bir yolsuzluk olduğunda, kötü bir haber izlediğimizde bunları enine boyuna konuşup, neden sonuç ilişkisine bağlıyoruz. Ülkede bunu kaç kişi yapıyor? Kör gözler dedik ya hani, düşünme zahmetine girmeyen en az 35 milyon insan var ülkemizde.

Evlilikle ne alakası var? Çok var. Konuşma olan ev, farkındalığın olduğu ev inanın daha parlak olur bana göre. Genel sorunları tartışarak kendi değerlerinin farkına varıyorsun. Daha da çok sahip oluyorsun. “Ben bir oluşumun ya da 3,5 çalışanlı bir iş yerinin patronu olursam, çalışanların hakkını asla yemem, şöyle yaparım, böyle davranırım” diyorsun. Her şeyden kendine pay çıkarıyorsun. En azından biz Deniz ile böyle yapıyoruz.

Farklı görüşlerimiz olursa onu da tartışıyoruz. “Ne yapalım şimdi, kötünün iyisi” diyerek akılsızlığımızı reklam etmiyoruz.

Allah hepimizi “konuşmayanlardan, düşünmeyenlerden” korusun.

Saygılarımla.


paylaş

0 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir