Fotoğraf çekmeyi seviyor musunuz?


Mesleğim, hobim ve de olduğunu düşündüğüm yeteneğim sayesinde fotoğraf konusunda fena olmadığımı düşünüyorum. Yıllardır fotoğraf ve video ileriyle uğraşırım. Şimdi de öyle. Bu yazıda gördüğünüz fotoğraflar naçizane bana ait.

Bu yazıda size fotoğraf konusunda bildiklerimin bazılarını paylaşmak istiyorum. Bunu bir ders notu olarak değil de biriyle kahve içerken sohbet ediyormuşçasına okursanız daha faydalı olacağına inanıyorum.

Fotoğraf dersleri aldınız mı bilmiyorum. Belki videolar izlediniz, belki öyle bir mezuniyetiniz var, belki de doğuştan gelen bir yeteneğiniz var. Fakat unutmayın bana göre en önemli şey bir fotoğrafta ölçeklemedir, estetiktir. Bu benim düşüncem, her türlü aykırı fikre açığım.

Fotoğraf çekmek o kadar yönlüdür ki hem çok kolay hem de zordur. Gününüzde iseniz çok kolaydır. Ya da çekmek istediğiniz şey bir anda önünüze çıkar, böyle de kolaydır. Fakat günümüzde stok fotoğrafçılığı ve Instagram’daki kandırmacalı fotoğraflar o kadar çoğaldı ki fotoğraf çekmek hayli renkli bir hal aldı.

Bir makineyi elinize aldığınızda dikkat etmeniz gereken etkenler, bileşimler vardır. Bunlar makinenin gerek parçaları gerekse özellikleridir. ISO ayarı, diyafram, örtücü, pozlama gibi ayarlara hakim olmanız gerekmektedir. Bunların en azından ne olduklarını bilirseniz, ilerleyen dönemde makineye daha da hakim olabilirsiniz.

Üniversitede bize söylenen bir söz vardı hiç unutmam: Fotoğraf makinesi sizi değil, siz makineyi kullanın. Makinede bazı çekim ayarları vardır, “mod “ denilen. P,S,M, A gibi. Bu ayalardan sadece M’de, yani manuelde makineyi tamamen siz kullanırsınız. Yani makine sizin için hiçbir ayar yapmaz.

Diyafram nedir?

Fotoğraf makinesinde diyafram, objektif üzerinde bulunur, çektiğiniz objeden ya da dış dünyadan yansıyan ışığın ne yoğunlukta makinaya geleceğini belirlemeye yarar. Daha kaba tarif etmek gerekirse, objektifin içinde bulunan bir deliktir, bu delik genişlerse fotoğrafınız için daha çok ışık almış olursunuz, deliği daraltırsanız daha az ışık girer. Hepsi bu.

ISO (ASA) nedir?

Fotoğraf makinesinde ISO, ışığa karşı duyarlılık değeri anlamına gelir. Uluslararası bir terimdir. Dijital fotoğraf makinelerin sensörlerini filmmiş gibi kabul edin, o filmin ışığa karşı duyarlılığını göstere değer,ISO ya da ASA’dır.

Objektiften yani diyaframdan geçen ışık, makinenin sensörüne gelir. ISO değerini ne kadar yükseltirseniz, fotoğrafınız o kadar aydınlanır.

Örtücü (Shutter) nedir?

Fotoğraf makinesinde örtücü veya shutter, perdenin açılıp kapanma hızını temsil ederi. Objektifi çıkarıp, deklanşöre bastığınızda açılıp kapanan bir mekanizma göreceksiniz. Bu mekanizma yani perde sürekli kapalıdır. Siz fotoğraf çekmek isteyip deklanşöre bastığınızda, örtücü açılıp kapanır. Değerlerini ne kadar yükseltirseniz, o kadar sürede açık kalır. Ne kadar çok açık kalırsa, sensöre ya da filme o kadar sürede ışık girer.

Basit olarak fotoğraf makinesinden bahsetmeye başladım. İlerleyen dönemde bildiklerimi Evlilik Cüzdanı’nda paylaşmaya devam ederim.

Sevgilerimle.


paylaş

0 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir