Bu yazı herkese “ihtarname” olsun!


Evli olun ya da olmayın, bazı şeyleri özellikle de son dönemde görememekten dolayı kaybedeceklerimizin çok olabileceğini unutmayın. Her şey elimizden gidiyor.

Kimimizin tuzu kuru. Ülkede olup bitenlerden zerre kadar haberi yok, olsa bile kendine batmayan iğneden dolayı memnun. Ya da yılan, eğer yılan size dokunmazsa siz olumsuzluklara tepki verir miydiniz? Neyse. Lütfen önemseyerek ve dikkatlice okuyun.

-Sahip olduklarınızı asla unutmayın. Hatta gerekiyorsa her akşam geçmişinizde nerelerde olduğunuzu, şimdi ne durumda olduğunuzu bir düşünün, tartın. Çünkü çoğunlukla içinde bulunduğumuz dar durumlardan dolayı bazen nelere sahip olduğumuzu, çevremizdeki güzel insanların varlığını unutuyoruz. Eşimizin, sevgilimizin, anne babamızın, çocuklarımızın, hatta kedimizin bile varlığını unutup, onların bize olan sevgilerini görmezlikten geliyoruz.

-Geleceğe dair planlarınızın her gün üzerinden geçin. Bu, kafanızı hep yapmak istediklerinize odaklayacaktır. Çünkü telaşlarımızdan dolayı içi boş et çuvalına dönüşüyoruz bazen. Duygularımızı kaybediyoruz, amaçlarımızı unutup sürekli kısır bir döngüde dönüp duruyoruz. Bu da bizi hayattan soyutluyor.

-Cahil insanları hayatınızdan çıkarın. Bu, fiziki olarak mümkün olmayabilir ama onların varlığını kafanızdan rahatlıkla silebilirsiniz. Başka şeylere odaklanmanız en büyük yardımcınız olacak. 40 yaşındasınız örneğin. 40 yıllık hayatınızda yaşadığınız güzel günleri, bir gerizekalının ört pas etmesine izin mi vereceksiniz. Evinizde sizi bekleyen dünyalar güzeli evladınızı aklınıza getirin örneğin. Bunlar hep zor durumlardan kurtulabilmemize yardımcı olacak fenerlerdir. Unutmayın, bu fenerlerin enerjisi de sizsiniz. Ölmediğiniz sürece enerjiniz bitmez. Bu da demek oluyor ki asla yılmak yok.

-İşyerinizde hakkınız mı yeniyor? Torpille bazı kıdemlere erişmiş insanlar canınızı mı sıkıyor? Boş verin. Çünkü uğraşırsanız işinizi kaybedebilirsiniz. Unutmayın, değişmeyen düzen henüz icat edilmedi. Hani derler ya; “Sultan Süleyman’a bile kalmadı” diye. Siz kendinizden eminseniz, herkes gider siz kalırsınız. Siz insanlığınızı bozmayın. Çünkü yapacak çok şey var.

-Ya da işiniz mi yok? Dünyada ömrü boyunca iş bulamayan var mıdır acaba? Belki bazı şeyleri eksik yapıyorsunuz bir düşünün. Her şey yerli yerinde tamam da olabilir. Ama tüm şartlar sizin lehinizde olmuyor her zaman biliyorsunuz. Değiştiremeyeceğiniz şeylerin değişmesini beklemelisiniz. Keşke elimizdeki sihirli beyzbol sopasıyla her şeye vura vura değiştirebilsek. Aslında iyi fikir, beyzbol sopası çoğu şeyi değiştirebilir.  😀

-Almak istediklerinizi almaya gücünüz yetmiyor mu? Neden dert ediyorsunuz? Sağlığınız yerindedir çok şükür. O zaman istediklerinize sahip olabilmek için daha çok çalışmalısınız. Yani sözü, “Her şey sizin elinizde” demeye getiriyorum. Anlaştık mı?

Unutmayın ki her şey geçicidir. Şartlar o kadar çok değişiyor ki günden günde farklı boyutlarda yaşayabiliyoruz. İnanın, dünyanın en kötü acısı bile tamamen silinmese bile kabuk tutar. En azından gündelik yaşamınızı etkileyecek boyutta olmaz. Acılar bile bize bir dönemin ardından izin verir. Sakın unutmayın. Önce bizi esir eder, tabiri caizse içimizden geçer. Ama günler, aylar hatta yıllar sonra artık eski gücünde olmaz. Tekrar ediyorum, bize izin verir. Biz bu izni görür değerlendirirsek, yırttık. Ama içinde boğulup kalırsak o zaman hayat bize zindan olur. Her zaman önümüze bakmalıyız. Hani sürekli aklımızda tutmamız gereken bir söz var, bir kısmı şöyle: Hiç ölmeyecekmiş gibi dünyaya… İşte anlatmak istediğim bu.

Varsın her şey kötü gitsin. Biz sahip olduklarımızın farkında olmayı bırakmazsak, işte o sahip olduklarımız bize o kadar güç verecek ki bir anda her şey değişecek. Evinizin salonundaki lambaderi sevin. Televizyonunuzu sevin. Çamaşır makinenizi sevin. Yahu klozetinizi bile seveceksiniz ki rahat olasınız değil mi?   (:D) Evlilik Cüzdanı olarak düşünceleri paylaşmaya devam edeceğiz.

Kendinizi sevin.

Sevgilerimle.


paylaş

0 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir