Hiç “adaletsizliğe” çomak sokmak istediğiniz oldu mu?


Bu yazıyı okuyan olursa, muhakkak üzerine alınacak biri çıkacak. Kahvelerinizi alın ve okuyun. Oruç tutuyorsanız iftardan sonra inşallah…

Kimseyi işaret etmeyeceğim, kimseyi zan altında bırakmayacağım. Bu yazıdakiler, adaleti savunan herkesin ortak düşüncesi olacak.

Siz de benim gibi düşündünüz mü acaba: Kendime ve aileme yetecek kadar daimi gelirim olsa, her gördüğüm olumsuzluğa laf etsem, her soytarıyla kavga etsem, ne kaybederim? Devlet izin vermiyor, basın özgülüğü yok, patronum şöyle der, gibi şeylerden bahsetmiyorum. Bunlar var ya da yoktur, bu konuda bir iddiam bu yazımda yok.

Ama Allah biliyor ya yapmak istediğim o kadar çok şey var ki anlatamam. Ama daha ilk kelimemden itibaren birçok kişinin düzenine çomak sokacağımdan, sanırım bunu yapamam. Fakat gerçekten çok istiyorum. Ama sonrasıyla savaşabilecek gücümün olduğunu hiç sanmıyorum. Çünkü ne o kadar cesaretim ne de hayatımı “çevresiz” idame ettirecek imkanlarım var.

Sizde de vardır, birilerine doğru bildiğiniz şeyi mantık çerçevesinde anlatmaya çalışırsınız, ama laflarınız bir topun duvara çarpıp geri gelmesi gibi size geri gelir. Bildiğini okur. Neden sonuç ilişkisiyle açıklamaya hala gayret edersiniz, yok anlamaz.

Bazen de bir grup oluştururlar, kendi içlerinde kendi bildikleri doğruları uygularlar. İnsanın kendi doğruları vardır evet. Ama insanlığın ortak konularında, ortak problemlerinde, maddi hayatta, örneğin siyasette genel geçer bazı kabuller vardır. Bunlar ortak kanılardır. Bazı durumlarda “kendi doğrularınız” olamaz. Dinlemeli,  anlamalı hatta çok okumalısınız.

Örneğin, ömründe 1 kuruş vergi vermeyen bir kişinin, devlet ya da hükümet aleyhinde laf etmeye hakkı yoktur.

Örneğin, hiçbir çocuğa sıcak bir gülücük vermeyen birinin çocuk yetiştirme konusunda söz etme hakkı yoktur.

Örneğin, emeğiyle bazı şeyleri elde etmemiş birinin, amacı hak, hukuk olmayan birinin sendikalaşmadan bahsetme hakkı yoktur.

Örneğin, birinin arkasından “haksız” yere iş çevirenin, iftira atanın, perde arkasından iş çevirenin “dinden”, “adaletten”, “emekten” kısacası hiçbir konu hakkında laf etme hakkı yoktur.

Örneğin, başka bir grubun yaptıklarına onca laf ederken, beterini kendisi yapanın hele hele tek bir laf etmeye hakkı yoktur.

“Omurgalı olmak” diye bir tabir vardır bilirsiniz. Hepimiz omurgalıyız fiziki yapımız itibariyle evelallah:D Fakat bu tabir, herkesin önünde eğilip bükülmemeyi, kısa vadede makam, para elde etmek için bir o yana bir bu yana yanaşmamayı işaret eder.

Benim hiç dört dörtlük bir hayatım olmadı. Yediğim kazıklar, yetişemediklerim, teptiğim fırsatlar, sorumsuzluklarım, beceriksizliklerim, başarabildiklerim hepsi benim değerimdir. Kimseye ne bahane anlatırım ne de sebep olarak birilerini gösteririm.

Ama hiçbir zaman doğru bildiğimin aksine bir topluluğa dahil olmadım. Ülkesine, ailesine yanlış yapanların yanında olmadım. Öyle bir gruba üyeliğim olmadı. Düz bir vatandaş oldum. Vergisini veren, ülkesini seven, ailesine yetmeye çalışan, hata yapan, bundan ders çıkaran, öğrenmeye çalışan biri olmaya gayret ettim. Kısacası iyi bir insan olmaya gayret ediyorum.

Bazen hayal ediyorum ki sayısal loto falan oynasam, şöyle bir ikramiye yakalasam da kimseye eyvallah etmesem. Kendilerine saçma sapan bir düzen kurmuş omurgasızların küçük dünyalarından uzak dursam. Sanırım çok doldum ben.

Zaten evlilikcuzdani.com sitesini de bu yüzden kurduk, dolup dolup sizlerle paylaşabilmek için 😀

Tüm “omurgalı” insanlara selam olsun.

Sevgilerimle.


paylaş

0 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir