Komşu Komşunun Külüne Muhtaç Mıdır?


Komşuluk, içinde yaşadığımız ülke açısından çok önemli bir kültürdür hiç şüphesiz. Çocukluğumdan beri komşularla büyüdüm. İyi ki de öyle oldu. Bence bu bize paylaşmayı, birlik olmayı öğreten bir olgu. Zamanla, hayatın zorlaşması, apartman hayatının site hayatına evrilmesi, çalışma saatlerinin fazlalığından ne yazık ki bitmek üzere. Artık birçoğumuz komşularımızı yalnızca iş gidiş ve dönüş saatlerinde denk gelip de görüyoruz hatta çoğu zaman o bile olmuyor.

Aslında sizlere bu yazımda bu konuyla ilgili başıma gelen bir şeyden bahsedeceğim. Dediğim gibi komşuluğun bol olduğu evlerde büyüdüm o yüzden bu kavram benim için hayati önem taşır. Bu eve taşındığımızda, bir süre bekledim “hayırlı olsun” diyecekler mi diye, ancak öyle bir durum olmadı. Olabilir dedim kendimce çalışan insanlardır, vakitleri yoktur diye iyimser düşündüm. Oturduğumuz apartman üç katlı ve toplamda üç daire var. Aşağıdaki komşularımızın da iki tane küçük çocuğu var. Haliyle çok ses geliyor. Ancak bunu hiçbir zaman Güven’le sorun yapmadık. Çocuk bu sonuçta olur yani dedik. Ancak sonradan öğrendik ki onlar hakkımızda bizim kadar iyimser düşünmüyorlarmış. Ev sahibimiz iyi bir kadın, sağolsun iyi bir ahbaplık kurduk. O da şöyle oldu; eve geldiğimizden beri apartman pis, elektrik faturaları ödenmiyor, kimse hiçbir şeyle ilgilenmiyordu. Biz de bu konuda ev sahibiyle konuştuk, maalesef ki o da bu konudan çok dertliydi. Kimsenin ilgilenmemesinden şikayetçiydi. Biz doğal olarak, oturduğumuz yer olduğu için elimizden geldiğinde her şeyle ilgilendik. Bu da aramızda iyi bir iletişim kurulmasına vesile oldu. Sonra bir gün öğrendik ki; aşağıdaki komşularımız da bizden şikayetçiymiş. Sebepse çok gülüyormuşuz… 🙂 Komik değil mi sizce de? Biz de duyunca hunharca bir kez daha güldük. Ya arkadaş evde iki kişiyiz, ki Güven gelene kadar ben yalnızım, çoğu zaman televizyon bile açmam evde. Güven’in de işleri çok yoğun olduğu için standart bir saati olmuyor. Biz hangi ara birbirimizi görelim de, çok gülelim yani? Evet misafirlerim geldiğinde elbette gürültümüz olmuştur ama insan mı yiyoruz biz çal kapımızı bize söyle kardeşim, ne o öyle sınıf başkanının konuşan öğrencileri öğretmene şikayet ettiği gibi? Bizi baya baya ev sahibine şikayet etmişler 🙂 Hatta bizden hareket bekliyorlarmış, aşağı insek birbirimize girecekmişiz, falan… 🙂 Bir gülmemiz nelere kadirmiş. Biz de ev sahibine “keşke onlar da gülse” diye karşılık verdik. Biz evimizde yaşayacağımız güzel, gülmeli günler için nelere katlandık be, heheyt! Ev sahibimiz de zaten saçmaladıklarının farkında.

Allah’ın işi o ki, evden çıkacaklar ve ev sahibimiz taşınacak oraya. Bunu duyduğumuzdan beri, çocuklar gibi gülerek bekliyoruz 🙂 Ev sahibimiz de öyle. Onlara tavsiyem, insansız, dağa, taşa ev kurun çünkü siz kimselerle geçinemezsiniz.

Ömrümde ilk kez böyle insanlarla karşılaşıyorum. Eskiler gerçekten doğru söylemiş. Yani başına bir şey gelse ailenden önce yanında olan insanlara koşarsın. Her şey biz insanlar için yani bunu da düşünmek gerekiyor bence.

Biraz dedikodu yaptık ama olsun o kadar 🙂


paylaş

0 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir