Evlilik Yolunda Gençler Saçmalıyor


Zaman zaman duyduğumuz, kendi yaşadıklarımızdan da hatrımızda kalan evlilik arifesinde yapılan saçmalıklardan bahsetmek istiyorum. Biraz sert ya da acımasız bir yazı olabilir.

Öncelikle belirtmeliyim ki biz çok şanslıydık. Evliliğimiz öncesinde Deniz’in ailesi bize o kadar sahip çıktı ki biz her olumsuzluktan sapasağlam çıktık.

Şimdilerde çevremizin her bir tarafından duyduğumuz olumsuzlukları paylaşmadan edemeyeceğim. Öncelikle nişan ya da düğün fark etmez, tarihin kararlaştırılması büyük bir problem. Özellikle aileler tarih konusunda baskıcı tavır sergiliyorlar. Kimi destek verir fikir belirtir, kimi de hiç bir halta karışmaz baskı kurar.

Takı meselesi. Adım gibi eminim ki ailelerin en büyük derdi bu. Yani gösteriş. Üstüne basa basa söylüyorum. O “Elalem ne der” lafından kurtulamadığımız sürece, Türk milleti olarak çocuklarımıza hayatı zindan etmeye devam edeceğiz. Aileler çocuklara baskı kurar, daha kalın takı olsun diye, çocuklar ise en mutlu olmaları gereken bir dönemde arada kalarak birbirlerine sararlar. Bu tamamen kısır döngü. Burada gençlerin yaptığı hata ise birbirlerine sabır gösterememek, sakince dinleyememek, iletişim kuramamak. Farkında değiller ki kendilerinden yiyorlar. Ailelerin birgün devreden çıkacağını, baş başa kalacaklarını düşünemiyorlar. O kalın takıları alabilmek için borçlara boğulup, evlendikten sonra o borçları, yine kendilerinin ödeyeceklerini unutuyorlar. Biz hala borç ödüyoruz. Takı yüzünden değil, ama ödüyoruz. Peki bir de takı merakına girseydik halimiz ne olurdu?

Birçok problemle karşılaşan müstakbel gelin ve damat, bu dönemde haklı olarak etraflıca düşünemiyorlar. Çünkü her kafadan o kadar çok ses çıkıyor ki biraz kontrol kaybedildildiğinde ayrılıklar gerçekleşiyor. Maalesef!

Evlilik Cüzdanı olarak bu durumda gençlere sadece tecrübelerimizi aktarma gayretindeyiz.

Zaten her şey çok pahalı. Güzel ülkemde o kadar kötü bir yönetim var ki güzel insanlar gerçekten çok üzülüyorlar. Aileler kendileri evleniyormuş gibi burunlarından kıl aldırmıyorlar. Dedim ya kimi çok kasvetli, kimi çok rahat. Aileler sanki gerdeğe kendileri girecekmiş gibi davranıyorlar. Sakın kızmayın, gerçekten böyle aileler var. Durum çok kötüye gitmeden gençler, beraber oldukları yılların hatrına sabırlı olmalılar. Birbirlerine sıkıca sarılmalılar.

Gün gelip de girecekleri evlerinin kapısını içerden kapattıklarında, o an içlerine çekecekleri derin nefese kadar sabırlı olmalılar. Gerekirse kırıcı olunmalı. Gerekirse gelinci, gerekirse damatçı olunmalı.

Çok konuşmak çözüm getirmez asla. Ne kadar çok konuşursanız o kadar dibe batar, sarıldığınız kişiyi de dibe çekersiniz. Hiç konuşmamak da denizin ortasında kalan motorsuz tekne gibidir. Dalga nereye vurursa o kıyıya doğru sürüklenir. Yani kim akıl verirse onun dediğine gider, batar!

Birbirinize sahip çıkmaktan, sakince, sabırla dinlemekten başka çözüm yok. Daha önceki bir yazımda da benzer şeyleri söylemiştim. Ailelerinize zincir vurun, ağızlarını, gözlerini bağlayın. Birbirinizi ağlatmayın. Her tartışmanın bir orta yolu muhakkak vardır. Akıllı olun. Gaza gelmeyin. Unutmayın ki sizin güzel bir amacınız var. Hırsızlık peşinde değilsiniz, hakkınız olmayan bir şeyin peşinden koşmuyorsunuz. Bunu asla unutmayın.

Aileler size çok sarmış, ya da hiç umursamaz olabilir. Dizginlemek, yola getirmek, şaha kaldırmak sizin elinizde. Ama birbirinizden kopmadan yapın. Birbirinizi dinleyerek yapın. Şunu da unutmayın, aileleriniz sizi seviyor. Sadece durumun farkında değiller.

Sevgilerimle.

Tags: Evlilik Cüzdanı, Deniz Tomba Duysak, aile, ilişki, düğün, nişan, takı, tartışma, Güven Duysak, Doğan Şahin, Kübra Akbaş,


paylaş

0 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir