Türk milletinin salgınla sınavı


Çin’den başlayıp tüm dünyaya yayılan corona virüs, yeni tip adıyla covid-19, hepimizin canına okuyor. Peki biz, Türk milleti olarak, söylenenleri yapıyor muyuz? Hayır. Neden mi? “Türk’üz biz”.

Türkiye’ye yaklaştığından beri Allah var devlet önlem almaya başladı. Hatalar olmadı değil. Fakat biz o kadar kurallara uymamaya alışkınız ki, o “Her şeyi devletten bekleme” lafı tam da bu noktada devreye giriyor. Umreden gelen vatandaşları hatırlarsınız. Salgın başladığında ilk gelen kafile. O vatandaşların devletin uygulamaya soktuğu kuralların haricinde kendileri ek önlemler almalıydı.

Sokağa çıkma yasağı uygulandı, evlerden çıktık. Arabamızla şov yaptık. Sanki spor yapmasak ölecekmişiz gibi yasaklanan yerlerde spor yaptık.

Karantinaya aldılar, kaçıp gittik.

Maskesiz, eldivensiz sokağa çıkmayın dediler, hiçbirini kullanmadan çıktık.

Sadece 2 güncük sokağa çıkma yasağı ilan edildi, sanki 1 aymış gibi hemen marketlere, benzinliklere koşuştuk. Darbe olmuşçasına hareket ettik.

Tüm bunların nedeni nedir hiç düşündünüz mü? Vallahi ben çok düşündüm, şu sonuca vardım ki tek sebebi genlerimizdeki “Bize bir şey olmaz” düşüncesi. Bu bir hastalık. Yaş ayırmaksızın sevdiklerimizi elimizden aldı, götürdü. Ne aileler dağıldı, ne insanlar kahroldu. Hele karantinaya alınan insanların kaçmaya çalışmasını hiç sindiremiyorum. Seni durdurmaya çalışan, peşinden kovalayan polis kardeşimizi hiç düşünmedin mi? O polisin çocuğu, riski yaş grubunda olan anne babası evde onları beklemiyor mu? Sen o polise virüsü bulaştırırsan, o da evdeki sevdiklerine bulaştırmaz mı? Can kayıpları artmaz mı? Biz çok akılsızız. Kızmayın. Ama çok akılsızız.

2 güncük sokağa çıkma yasağı ilan edildiğinde, bu süreç zarfında yiyecekleri tükenecek vatandaşlarımızın oranı yüzde 5’i geçmez. Tamam, elbette herkesi maddi durumu denk değil. Ama ben inanmıyorum. Elinizdeki kolalar, bisküviler size o 2 gün boyunca neler verecek? Hiç mantıklı olamayan insanlarımızın sayısı oldukça yüksek. Bana göre yüzde 30’dan daha fazla. İstediğiniz kadar kızın. Bu saçma sapan davranışları yapmasaydık inanın bu kadar çok can kaybı sayımız olmazdı.

Sonra o görev yapan sağlık çalışanları. Allah tüm dualarını kabul etsin, tüm istedikleri gerçekleşsin inşallah. Haklarını alacakları maaşlar, ek olarak ödenen primler asla ödeyemez. Kaç sağlık çalışanı canını verdi biliyor musunuz? “Kızlarım çok küçük, onlara sahip çıkın” diyerek can veren doktoru hatırlıyor musunuz?

O güvenlik personelleri. Polisler, bekçiler, jandarmalar. Siz yolun ortasında bir araya gelip halay çekerken, o polisler evlerinde sevdiklerinin canını düşünmeden sizin canınızı düşünerek koşturdular. Sadece oradakiler salgından dolayı ölseler, kaç kişi “Kendileri kaşındılar” der biliyor musunuz? Ben dahil çok kişi. Tekrar diyorum, hiç kızmayın. Ama bulaştırıyorsunuz, o adar bilim insanı çalışıyor. Diyorlar ki corona virüs 8 metreye kadar sıçrayabiliyor. Diyorlar ki maske bile yüzde 100 koruyamaz.

Kamu personellerine ne diyeceksiniz? Temizlik personelleri, ilaçlama yapanlar, evinize ekmek, su getirenler, telefon açıp “Cinsel güç arttırıcı” isteğinizi yerine getiren o güzel insanlar. Resmen işi gücü bırakıp size hizmet ediyorlar. Bu cinsel güç arttırıcı olayını da kafamdan atmadım. Şahit olan bir arkadaşımdan duydum.

Vefa grubundan kaç kişi virüse kapıldı hiç araştırdınız mı? Onlar canla başla çalışırken, siz devletin koyduğu kuralların üzerine koyup, önlemlerinizi on katına çıkarmalısınız. Çalışmak zorunda olanlara, işi hala devam edenlere zerre kadar laf edemem. Allah hepsini korusun. Kaç kişi işinden oldu, maaşlarını alamaz oldular. Bu dönem hepimiz için büyük sınav haline geldi.

Yine farklı bir düşüncem var ki şudur: Doğa bizden öcünü öyle bir alıyor ki sonuç ortada. Havayı, suyu, ormanları, denizleri her şeyi öyle kirlettik,  hepsinin içine öyle bir ettik ki o büyük güç kendini bir nebze de olsun temizlemek için bu yola başvurdu. Çin’de, Hindistan’da, Avrupa’da hava kirlilik oranları ne kadar azaldı muhakkak takip etmişsinizdir. O Hindistan’ın pis Ganj nehri bile içilebilir seviyeye gelmiş ya, başka lafım yok.

Zaten tüm bu gelişmeleri www.nolduki.com web sitemizden de paylaşmaya devam ediyoruz.

Ama ne güzel insanlar da var değil mi? Salgından en az zararla çıkabilmemiz için, günlük hayatımızı olabildiğince az eksikle devam ettirebilmemiz için çalışıyorlar. Bu sürecek en ufak bir nokta koyan herkesten Allah razı olsun…

Sevgilerimle.


paylaş

0 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir