Ev sahipleri ikiye ayrılır


Yıllar önce üniversite hazırlık sınıfındayken, dersimize giren bir araştırma görevlisi hocamız; “Tüm ev sahipleri kötü niyetli” demişti. “Kötü niyetli” kelimeleri bana ait, kızgınlıkla söylenmiş daha sert ifadeleri vardı, biraz yumuşattım.

Bu dönemde ev arayışı içindeyiz. Şükür imkanlarımız dahilinde, çevremizdeki iyi insanların sayesinde kiralık bir ev bulduk. Tamamlanmasını bekliyoruz, yapımı bittiğinde hemen taşınacağız. Müstakbel ev sahibimiz zaten aile dostumuz.

Aslında ev sahiplerinin çoğunun para için yaşadığı düşüncesinde oldum hep. Malum kredi faizlerini düşürdüler. Ev, araba hatta tatil için bile 6 ila 12 ay ödemesiz, düşük faizli kredi çekebiliyorsunuz. Devlet bu kısır döngüden vatandaşını borçlandırarak çıkmaya çalışıyor ama neyse, bu da ayrı bir tartışma konusu.

Faizler indiğinde talep artar, almak istediğiniz şeyin de fiyatı artar. 1 gecede 10 bin lira, 50 bin lira hatta büyük şehirlerde 100 bin liraya kadar fiyat artışlarını hepimiz gördük. İşte bu açgözlülüktür. Bu fiyatları gören masum ev sahipleri de “Neden bizim malımız daha ucuza gitsin, o evlerden daha güzel” diyerek zam yapıyorlar. Bu durum bir dereceye kadar kabul edilebilir.

Lafım acımasız taşınmaz sahiplerine. Bir ev alalım dedik, 300 bin liralık bir ev, sonradan bakıyoruz ki 400 binlere yaklaşmış. Zaten alabilmek için bazı şartları olgunlaştırmamız gerekiyordu, şimdi hepten bekleme sürecine girdik. Yukarında bahsettiğim aile dostlarımız olmasa, şimdi Eskişehir’de en az bin 500 liraya kiralık bir ev bulacaktık. Sizce de pahalı değil mi? Evin rayiç bedeli anlamında demiyorum. Ev sahiplerinin rayiç bedellerinden bahsediyorum. Gerçekten komik.

Girişte de bahsettiğim gibi, bir hocamız ev sahiplerinin ne kadar acımasız olduğundan bahsetti. Biz de tabi ergenlikten henüz çıkmaya çalışan taze üniversiteliler olarak karşı çıktık. Hiç unutmuyorum, hararetli bir şekilde karşı çıkmıştım. Bir 10 dakika kadar tartışmıştık. Ama şimdi bakıyorum ki o hocamız yüzde 90 haklıymış. Şimdi anlıyorum.

Anadan babadan kalan bir şeyiniz yoksa, maaşlı bir şekilde  çalışıyorsanız durumunuz zor. Yıllarca kredi ödersiniz. Alabiliyorsanız eğer kredinin ne kadar süreceğine bakmıyorsunuz bile. Yeter ki evimiz olsun arzusuyla yanıp tutuşuyoruz çünkü.

Velhasılıkelam, Allah ev alana, evlenene yardım etsin. Bu dönemde hele evlenmek aya merdiven dayayıp çıkmak gibi bir durum. Al al bitmiyor, öde öde bitmiyor. Şükür biz bu dönemi atlatalı baya oldu. Darısı tüm gelin damat adaylarına diyorum. Evlilik Cüzdanı olarak takipte kalın efendim.

Sevgilerimle.


paylaş

0 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir