Kedinizde “mantar” problemi varsa okuyun


Bloğumuzu birkaç kez bile takip ettiyseniz Müjgan adında bir kedimiz olduğunu hatırlarsınız. Henüz 15 ya da 20 günlükken sahiplendiğimiz kedimiz, Müjgan. Lütfen sıkılmadan okuyun. Siz de bizim gibi kedi bakımı ve mantar hastalığı konularında henüz tecrübeleniyorsanız, muhakkak okuyun.

Evimizin neşesi olmasının yanı sıra, bazen bizi o kadar sinir ediyor ki bir şey de diyemiyoruz çünkü hayvan doğası gereği davranıyor. Neyse.

Aldığımızda fark edemedik. Fakat sonradan anladık ki meğer mantar belirtileri zaten varmış. Tabi kedi bakma konusunda, daha doğrusu kediler hakkında pek bilgiye sahip olamadığımız için o mantar hastalığı aldı başını gitti.

Yazının içine fotoğraflar da ekliyorum. Aşama aşama görebilirsiniz.

Mantar, deride bulunan, kedide tüy dökülmesi, küçük yaralar gibi belirtileri olan bir parazit. Bilimsel olarak bir sürü yazı okuduk, bu sorunu yaşayan hayvan sahiplerinin tecrübelerini okuduk ama yine de size bir veteriner gibi tarifte bulunamam. Doğru da olmaz. Fakat izleyeceğiniz yolu net bir şekilde tarif edebilirim.

Müjgan’ı ilk aldığımız gün çok pis kokuyordu. Bu da gayet normal. Burnunun çevresinde küçük izler vardı. Bunlar yara değil, tüylerinin belirli belirsiz olmasıydı. Meğer mantar orada başlamış. Çok ürkek, çok zayıf olduğundan besleyip biraz kendine gelene kadar bir şey yapmadık. Belki de yapmalıydık bu da bir hata olabilir.

Aşağı yukarı 2 ay geçtiğinde, tüylerinin dökülmesi az da olsa çoğaldı. O dönem bir hata yaptık ve internetten telefonunu bulduğumuz, bir apartman dairesinde veterinerlik yapan birine götürdük. Vitamin için bir iğne yaptı. Düzelir bu deyip gönderdi. Fakat sonraları iyice arttı…

Normal bir veterinere götürdük . Eskişehir’de bulunan Acil Veteriner Kliniği. İsmini vermekten sakınmıyorum çünkü hem insani olarak, hem de hekim olarak iyi insanların çalıştığı bir yer. Burada öğrendik ki mantar meğer tam bir illetmiş. Kolay kolay geçmeyeceğini,aksine artacağını oradan öğrendik. Bize verdikleri kremi kullanmaya başladık. Tavsiyeleri üzerine başka bir klinikte (Kamu personeli olduğum için kurum bünyesindeki veteriner kliniği) ücretsiz olarak mantar aşısı yapıldı. Bu noktada bir hata yaptık. İşlerin yoğunluğu nedeniyle 2. aşısının vaktini 1 hafta gibi bir süre geciktirdik. Meğer zaman çok önemliymiş…

Fakat öğrendik bu mantar hastalığına aşının bir faydası olmayabiliyormuş. Malum aşı; koruyucu bir önlem, iyileştirici değil. Mantar aşısı için lütfen veterinerinizle görüşün.

Gitgide Müjgan’ın kafasında, sırtında, kulaklarının etrafında, gövdesinin sağ ve sol tarafında, patilerinde, ayaklarında hatta kuyruğunda bile aşırı şekilde tüy döküldü. Kel oldu. Bu anlattığım zaman zarfında defalarca kez veterinere gittik, kremlerini kullandık tabi. Fakat son dönemde bu mantar herhalde başkalaşım geçirmiş, kolay iyileşen bir hastalıktan çıkmış.

Mantarla savaşımızın yaklaşık 5. ayında, veteriner hekimimiz, bir losyondan bahsetti. Mantar tedavisinin son evrelerinde kullanılıyormuş genelde. Başlarındaki evreler için pek tavsiye edilmiyor(muş).

Kliniğe gittik. Karışım hazırlandı ve Müjgan’ın vücudunda hiç kuru yer kalmayacak şekilde, neredeyse çitilenerek söz konusu losyonla yıkandı. Patilerinden kulak içlerine kadar her yer o losyonla yıkandı, ovalandı. Sonrasında, derilerinin üzerindeki kızarıklar, kaşımasından dolayı küçük yaraların olduğu yerler beyazlamaya başladı. Kabuk tutarmıi gibi bir hal aldı. Veterinerimiz bunun olacağını, normal bi seyir olduğunu söylemişti. Tedaviden sonra daha 1 hafta geçmeden baktık ki tüyleri çıkmaya başladı. O kadar sevindik ki anlatamam. Çünkü sahiplendikten sonra tüm sorumluluğu size ait oluyor. Aklımıza asla bırakmak, başka birine vermek gibi kaçış yolları gelmedi.

Son tedavinin üstünden 15 gün geçti ve kontrole götürdük. Henüz tam iyileşmemiş fakat kat ettiğimiz yol gerçekten harika. Şimdi yine kontrole götüreceğiz ve o losyondan bir kez daha uygulanıp uygulanılmayacağına bakılacak.

Sirkeli su, sarımsak, o yağı bu yağı gibi bir sürü şey deneyen olmuş. Kesinlikle yapılması gereken fark edildiği an veterinere götürmek. İlk önce kremle başladık, bir ara vitamin şurubu içirdik. Sonrasında bahsettiğim losyon uygulandı. Aynı anda mantarın iç organlarına bulaşma riskine karşı kapsül içirdik. Bunların hepsini veterinerimizin söylediklerine göre yaptık.

Ayrıca geceleri üzerinde uyuduğu bir yastığı vardı Müjgan’ın. Birkaç kez yıkadık ve sonra attık. Çünkü üzerinde muhakkak mantar olabileceğini düşündük. Mutfaktan bir kapı ve pencere ile ayrılmış bir bölüm var evimizde, oda gibi. Orası Müjgan’a ait :D. Kumu, maması her şey orada. Çamaşır suyuyla defalarca sildik temizledik. Yani kedimiz mantarla savaşırken, biz de ona tedavinin dışında uygun şartları sağlamaya çalıştık. Eee kedilerde mantar zor birolay.

Şimdi Müjgan gayet iyi. Kısırlaştırma operasyonu geçirecek fakat onun için de veterinerimizden onay bekliyoruz. Henüz hiçbir aşısı yapılmadı. Çünkü mantarla savaşırken diğer aşıların, kısırlaştırmanın ağır geleceğini öğrendik.

Şimdi ise malum dönemine girdi ve evin içinde kendi kendine bağırıyor. Bir dönem boyunca haftada bir kez 3-4 gün boyunca yaşıyoruz bunu. Onun için daha zor tabi.

Müjgan’la birlikte kedi bakımını öğreniyoruz. Kedilerde mantar nedir, öğrendik. Çok uğraştık ama kendi kendine oyun oynamasını, kuyruğunu yakalamaya çalışırken etrafında nasıl döndüğünü görünce dünyalar bizim oluyor. Hele kucağınızda, hemen yanı başınızda kendilerini kıvırıp uyumuyorlar mı tarifi imkansız bir duygu. Her halde bundan daha iyi bir durum varsa, kendi çocuğunuzun kucağınızda uyumasıdır. Ama kediler gerçekten bir başka. Çok iyi bilirsiniz, siz onu değil, o sizi sahiplenmiş gibi davranır :D.

Şimdilerde kapıların açılması için bağırarak çağırıyor bizi. Işıkları açtırıyor bize. Yeni huylar ediniyor ve biz de yavaş yavaş öğreniyoruz. Deniz ve kardeşi Hilal’le Müjgan’ı seve seve bitiremiyoruz.

Mantar kedilerden insana geçer mi?

Fakat çok önemli bir durum var. Mantar, hayvanlardan insanlara da geçiyor. Bizde ufak tefek lezyonlar var. Sprey ve krem kullanıyoruz. Yaklaşık 10 gündür bu durum böyle. Hafif de olsa bizde de var. Olsun biz kolay atlatırız…

Kısacası mantar hastalığı, yenilmeyecek bir durum değil. Sadece hemen veterinere gidin ve söylediklerine harfiyen uyun. Kulaktan dolma bilgilere asla itibar etmeyin.

Evlilik cüzdanı olarak paylaşımlarımıza devaö edeceğiz.

Sevgilerimle…


paylaş

0 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir