Düğün Maddiyatında Ailelerin "Rolü"

Evliliğe adım atma sürecinde çiftlerin içinde bulunduğu maddi durum, çoğu zaman kendilerini aşarak ailelere de yansır. Ya da aileler bu duruma kendilerini otomatik olarak dahil ederler.


Evliliğe adım atma sürecinde çiftlerin içinde bulunduğu maddi durum, çoğu zaman kendilerini aşarak ailelere de yansır. Ya da aileler bu duruma kendilerini otomatik olarak dahil ederler.

Bu konuda asıl önemli durum, çiftlerin kendi güçlerini bilmeleridir. Kendimizden örnek verecek olursak; önceki yazılarımızda da belirttiğimiz üzere zor şartlar altında evlendik. Hatta ben diyorum ki; ben evlenebildiysem herkes evlenir.

Bu nedenler her zaman herkese söylediğimiz bir söz var: Aldığımız tuvalet fırçasının bile bizde önemi büyüktür. Sakın hafife almayın. Şayet çiftler, sürecin tamamında baş role kendilerini koyarlarsa hem başarılı olurlar hem de bu dönemde “asgari” düzeyde üzülürler (Asgari dedim çünkü muhakkak başka problemler çıkacaktır. Korkmak Yok).

-Yatak odasını kız tarafı alır
-Nişanı kız tarafı yapar
-Düğün erkek tarafınındır
-Kız tarafı damada saat takar
-Erkek tarafı gelinlerine bilezik takar.

Yukarıdaki maddelere itirazım yok. Tamam adetimizdir, tamam örflerimizde vardır. Fakat bu dönemde en önemlisi, çiftlerin kendini bilmesidir. Etinizi budunuzu bilin. Ne olursa olsun önce kendi aranızda halledin. Altın mı alınacak. Oturun enine boyuna düşünün. Hesabınızı kitabınızı yapın. Beyaz eşya mı alınacak? Balayına tonla borçla gidilecekse o beyaz eşya pahalı marka olamasın. Gösterişten kaçınmalısınız. “Elalem ne der” cümlesi bizim adetlerimizde yok. Tamamen eski kafalılığın bir ürünü. Siz de eğer bu kafadaysanız lütfen sıyrılın.

Ailelere Çiftler Yön Vermeli

Her şey bu fincan ve içindekiyle başlar. Genelde acıdır.

Bu dönemde mümkün olduğunca orta yolu bulma çabası içinde olmalısınız. Yoksa tartışmaktan, en zevkli dönemlerinizin keyfini yaşamaktan mahrum kalırsınız! Kalın bir bilezik olmasın da incesi olsun. Bakır olsun yahu ne olur? Sizden, ailelerinizden daha önemli değildir. İşte tam da bu noktada ailelerinizi sakinleştirmek size kalmış. Daha kız isteme ve söz sürecinden itibaren, ailelerinizi sayın, fakat ne olur kontrol altında tutmaya çalışın.

-Onun babası sana ne aldı? Biz damada şunu aldık bak ne kadar pahalı!
-Annesi de incecik bilezik taktı, ayıptır biz o takıya 10 bin lira verdik!

Bu ve benzeri cümleleri duymadan önce önlemini almalısınız. Tamam bazı aileler sahiden pinti. Sahiden baskı kurarak söylediklerini yaptırmak istiyor. Kendi geleneklerine göre sürece yön vermek isteyebilirler. Kötü niyetliler olabilir. Bencil aileler olabilir. Fakat siz istemiyorsanız, gerekirse kavga edin, fikirlerini değiştirdin. Çünkü 3 gün sonra onlar kendi evlerinde dedikodu yaparken, siz evinizde hala tartışıyor olursunuz.

Biz bu süreçten ağır hasarlı çıktık. Ama birbirimize o kadar sarıldık ki hemen toparladık. Deniz’in ailesinin bu süreçte o kadar desteği oldu ki adeta merhem oldular.

Siz siz olun, sakin sakin aranızda konuşun. Empati bu dönemde, yaşadıklarınızın hava yastığı olacaktır inanın. Yoksa bu yazının kapak fotoğrafındaki çift gibi, daha düğünün ilk anlarında bile suratsız olursunuz!

Sevgilerimle.


paylaş

0 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir