Bayram, Hem Hüzün Hem Güzel


Bayramlar geldiğinde ister istemez canım sıkılırdı yakın zamana kadar.

2003 yılında geldiğim Eskişehir’de neredeyse bayramların çoğunu yalnız geçirdim sayılır. Yani nasıl anlatsam, zaten ailevi ilişkileri ortalamanın çok altında olan biriydim. Hala da fazla geliştirebilmiş değilim. Neyse.

Anne-baba olgusu bende çok zayıftır. Bir sürü sebep var elbette. Şayet okursanız bu dediklerim nedeniyle beni hayıflamayın. Her ailede olan ya da yaşanabilecek durumlar diyebiliriz. Neyse.

Ben hep yoğun çalıştım. Eskişehir’deki işlerimde gecem gündüzüm, hafta sonum yoktu. Bu yakın dönemi saymazsak, şimdiki işim de aynı. Bayramlarda da tatil süresinin az olduğundan, maddi sıkıntılardan dolayı Marmaris’e gitmezdim. Bir itiraf olacak ama gitmek de istemezdim aslında. O yüzden bayramlar hep benim için, Allah affetsin sıradan günlerden daha sıkıcı geçerdi. Arkadaşlarımla buluşmanın, evde bilgisayar oyunu oynayıp, bir dizinin tüm sezonlarını izlemekten başka yaptığım bir şey olmazdı. Tamam sabahtan akşama kadar akraba akraba gezip yorgunluktan harap olma isteğim de olmadı hiç. Ama keyifsiz geçerdi.

Sadece aklımda kalan, tahmin ediyorum 4-5 yaşlarındayken köyde geçirdiğim bir bayram, rahmetli dedemin herkese şimdinin parasıyla 10!ar kuruş verip, bana 1 lira vermesiydi. Kalabalık aile, 3 kuşak birden oturulan yemek masası olmadı hiç hayatımda.

Neyse o sıkıcı bayram tatilinin birinde, 1 hafta boyunca evden çıkmamaya karar verdiğim bir dönemde, 2013 yılında, Doğan diye bir arkadaşım beni İstanbul’a davet etti. İşte o zaman Deniz’le tanışmıştım. Sıkıcı olmasının tek geliri o oldu yani.

Ama bu bayram farklı. Deniz’le, baldızımla birlikte bir bayram geçireceğim. İstanbul’a kayınpederlere gidemeyeceğiz, çünkü onlar da zorunlu olarak başka şehirde plan yapmak durumunda kaldılar. Ama yine de keyifli. Kimler arayacak, kimler unutacak ya da benim unutmamam gerekenlerin düşünüleceği bir bayram olacak. Şimdiden herkesin Kurban Bayramı’nı kutlar, sağlık ve huzur dolu birkaç gün dilerim. Bu yazının başlığını dikkate alırsak, çok da açıklayıcı bir yazı olmadı. Fakat tam olarak her şeyi bir yazıya sığdırırsam yazacaklarım erken tükenir:)

Evlilik Cüzdanı’nı takip edin…

Sevgilerimle.


paylaş

0 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir