Bayram Anıları


Bayram denilince aklıma çocukluğumdan kalan birkaç anım var. Eskiden gerçekten daha düzelmiş…

Çoğumuzun şu an imrenerek hatırladığımız, küçüklerimizin hiç yaşayamayıp mahrum kaldığı o meşhur 90’larda elbette bayramlar daha güzeldi. Katılırsınız ya da katılmazsınız ama ben tüm bu değer kayıplarımızın teknoloji yüzünden olduğunu düşünüyorum. Televizyon kanallarındaki o salak popüler diziler de buna dahil!

Bir bayram öncesinde bana ve kardeşime kıyafet almışlardı. Bayramlık. Kardeşim Fatoş’la arada annemin sakladığı yerden çıkarıp bakardık, “Bayram gelse de giysek'” diye. Hatta birgün dayanamayıp bayramlıklarımızı giyip bakkala

doğru yola çıkmıştık. Tabi evden pek fazla uzaklaşamadan anneme yakalandık ve paşa paşa geri döndük. O kadar güzel günlerdi ki…

Bayramları iple çekerdik. Misafirler gelip giderdi, biz her akşam birinin evine konuk olurduk. Şimdi inanın hiç keyifli değil.

Bir keresinde de doğduğum köye, Afyonkarahisar’a bağlı Büyükkarabağ Kasabası’na, büyük halama gitmiştik. Dedem de oradaydı. Bayramlaşma anında dedemin bir sürü torunu etrafındaydı. Belki 10 torun vardı. Daha önceki bir yazımda da bahsetmiştim, tüm torunlarına harçlık vermişti, ama onlara şimdiki payayla örneğin 1 lira, bana 10 lira vermişti. Tüm diğer kuzenler kıskanmıştı. Ben rahmetli dedem Mustafa’nın elinde büyüdüm sayılır. Sanırım o yüzden bana farklı bir gözle bakardı. Mekanı cennet olsun. O’nu çok özlüyorum.

Şimdiki bayramlar sadece belirli bölgelere eskisi gibi yaşanıyor sanırım. Daha küçük, turizmin betonlaşmanın pek hakim olamadığı yerleşim birimlerinde tam olarak bayram havası olabilir bana göre.

Bir de çalışma hayatının emperyalist yaklaşımından dolayı kimse çalışırken doğru dürüst tatil yapamıyor. Bayram demek tatil demek bu kesim için. Fakat tatile giderlerken bayram havasını da çöpe atmış oluyorlar. Aslında söz konusu kişileri pek suçlayamıyorum. Devir bunu gerektiriyor.

Bayramda herkesin gözünden ışık eksik olmasın. Herkesin çevresinde elini öpeceği birileri bulunsun. Kafalardaki sorunlar giderilemese bile en azından bayram havası neşe katsın. Maddi manevi, her anlamda herkese mutlu, hayırlı bayramlar diliyorum. Evlilik Cüzdanı’nı takip edin.

Sevgilerimle.


paylaş

0 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir