Engel mi Tüyler Kedi – Köpek Sevgisine?


Belli bir yaşa kadar hayvanlarla mesafeliydim. Hatta dokunamıyordum bile.

Ama her zaman köpeklere karşı daha bir yakındım.

Evet bizim kediler 🙂

Sonrasında çalıştığım bir iş yerinde, müdürümüzün iki tane köpeği vardı. Tüm gün ofiste biz çalışanlarla birliktelerdi. Müdür, akşam evine giderken onları götürüyor, sabah onlarla beraber işe geliyordu. Köpeklerden biri baya büyüktü, ilk başlarda yaklaşmaya baya korkmuştum her ne kadar köpeklere daha yakın olsam da. Zamanla onlara karşı o kadar sevgim büyüdü ki, çağırdığımda gelmediklerinde üzülürdüm. En başlarda köpekleri sevdikten sonra ellerimi yıkardım. Sonra sonra bu alışkanlığımı da kaldırdım çünkü inanın bizden daha temizler. Bana kızabilirsiniz belki ama kesinlikle bu böyle.

Hayvanlara olan ilgim arttıkça bir hayvan besleme fikri oluştu bende. Ancak annem “evimde istemem” deyince mecburen ertelemek zorunda kaldım.

Allah büyük ya; annemlerin evinde küçük bir bahçe var, bir kedi dadandı. Kendini sevdirmek için yapmadığı şey yoktu. Sokak kedisi olduğu için bizimkiler en başta yaklaşamıyorlardı bile. Ama o kedi kendini o kadar sevdirdi ki artık gelsin diye annem camda bekliyordu 🙂 Tabi hayvanların da bizler gibi bir doğası var, hayvan zamanı gelince doğurdu. 4 tane yavrusu oldu. Acayip bir duyguymuş, doğururken oradaydık… Hayvan yavaş yavaş, dinlene dinlene doğurdu. Uzun bir zaman yavrularını korudu, bahçeye başka kedilerin girmesine izin vermedi. Hayvan da olsa ‘anne’ işte… Doğası gereği belli bir yerden sonra bıraktı, çıkıyor gezinip geliyor bazen de gelmiyordu. Bu süreçte kedilerde annemler ilgilendi. O evimde istemem diyen kadın gitti, yerine yatağının kenarına kadar aldığı kedilere bayılan bir kadın geldi. Bu uzun bir hikaye aslında, anne kedi tekrar tekrar doğurdu sonrasında 🙂

Söylemek istediğim şey; kedi, köpek bence biz insanlardan daha iyi varlıklar. Hiçbir kedi senin için kötülük düşünemez veya sana iyi görünüp zarar veremez mesela. Şimdilerde Güven’le ben de bir kedi ‘sahiplenmeyi’ düşünüyoruz. Birçok tanıdığımız evde bakımın zor olduğunu söylüyor hatta şakayla karışık evime kedi alırsam gelmeyeceğini söylüyor 🙂 İşin şakası bir yana elbette hayvanın doğası değildir ev, doğru. Ancak bize ihtiyaçları varsa da, evime mutluluk getirecekse de varsın tüyü olsun. Varsın eğitmemiz gereksin.

Tüyleri onları sevmemize engel değil.

Evlilik cüzdanını takipte kalın, sevgiler…


paylaş

0 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir