Paranın Hiç Değeri Yok


Bu yazıyla yıllardır evli olanlara, tek emekli maaşıyla ev geçindirenlere ya da maddi anlamda zorluk çekenlere hitap etmek gerçekten can sıkıcı.

Biz de maddi sıkıntılar çekmiyor değiliz. Özellikle son yıllarda gider defterinin gelire göre daha kalın olmasından dolayı, ay sonunu getirmekte zorluk çekiyoruz. Türkiye nüfusunun çoğu gibi. Tek maaşla kira ödeyip, 2 çocuk okutup, evini geçindirenlerden özür dileyerek bu konudaki durumumuzu paylaşıyorum.

Maaş günü asla evde bayram havası estirmez. Kirayı ayır, faturaları öde, alışverişe para ayır, diğer ihtiyaçları gider derken inanın birkaç güne maaştan eser kalmıyor. Bizler çok kazanan insanlar değiliz. Çok şükür eksiğimiz yok, fakat artıramamak gibi büyük bir sorunumuz var. Geleceğe dair plan yapamamak, daha garanti bir hayat sürmek neredeyse imkansız gibi.

Bunun da tek nedeni hayatın pahalılaşması. Yanlış yönetim, ekonomik kriz, yönetenlerin halimizden anlamaması gibi birçok nedeni var. Hayatın asıl döndüğü noktalarda enflasyon ölçümü yapmadıkları gibi, mutfaktaki ateşin farkında olan da sadece bizleriz. Yani 200-300 liralık alışverişin ardından bir bakıyorum, bozdolabı hala dolmamış. 2 poşetten fazla etmiyor. Sırf bu psikolojiden kurtulmak için Deniz’e mini buzdolabı alalım dedim, şakayla karışık. Hoş, bin liralık alışveriş bile yaptığımızda bile yine de tatmin olamadım.

Fiyatları karşılaştırmaktan kalite gibi bir derdimiz kalmadı artık. Eskiden pazar alışverişi daha uygundu. Fakat siz de takdir edersiniz ki marketlerle aralarında pek de bir fark kalmadı. 3 tane muz alıyorsun; 8 lira. Çay fiyatları da arttı malumunuz, 20 liradan daha ucuz çay yok. Dersiniz ki “çay bu. Millet olarak sudan sonra ana tüketimimiz”. Ama ona el attılar ve durum ortada. Et fiyatlarının ay sonuna olan etkisinden bahsedemiyorum bile…

Aza kanaat eden insanlarız. Fakat bizi öyle bir duruma düşürdüler ki kanaat çıtamız yerlere indi. Her şeye rağmen umudumuzu kaybetmiyoruz. İnsanların işsizlikten, borçlarından dolayı intihar etmediği, alım gücümüzün ülke olarak arttığı, vergilerimizin daha verimli kullanıldığı bir Türkiye umudumuz hep var.

Sevgilerimle.


paylaş

0 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir