Beyaz Eşya Sorunumuz Çözüldü


Başlıkta da belirttiğim gibi geçenlerde başımıza gelen, Güven’in sizlerle paylaştığı beyaz eşya sorunumuz çözüldü.

Bir süredir bulaşık makinesinin temiz yıkamamasıyla ilgili sorunlarım vardı, makine de yeni olduğu için çok canım sıkılmıştı bu olaya. Twitter üzerinden firmaya yazdım ve anında geri dönüş yaptılar. Hemen servis yönlendireceklerini ve ücretsiz olarak servis vereceklerini söylediler. Gün içinde birkaç defa aradılar hatta. Randevu saati oluşturduk, normalde dün geleceklerdi ancak adresim hala sistemlerinde İstanbul olarak gözüktüğü için bugüne kaldı 🙂 Benim de aklıma gelmedi sormak, onların da sanırım arada öyle kaynadı, son dakika servis verecek arkadaşlarla teyitleşince anladık gerçeği 🙂 Çağrı merkezine bildirdim, genel merkez üzerinden aynı gün içinde döndüler ve “kusura bakmayın teyit etmeden yönlendirmişiz” gibisinden konuştular. Aynen olanı yazıyorum size, çok şaşırdım ben uzun süredir bu kadar hızlı ve iyi hizmet veren bir kurum görmedim. Hizmet alabilmek için defalarca çağrı merkezini arayan, en sonunda dayanamayıp bağıran, çağıran, zorlamayla bir şeyleri düzelttirmek için uğraşan biri oldum çoğu zaman. Ki çoğunluğumuz da bunu yaşıyoruz maalesef.

Bugün gelip ne sorun varsa çözüme ulaştırdılar. Evimize gelen arkadaşları da keza çok uyumlu, çözümcül yaklaştı bizlere. Biz Güven’le acayip mutlu olduk yani.

Naçizane tavsiyem büyük, bilindik firmalardan alışveriş yapın arkadaşlar. Bir de sosyal medyanın gücünü küçümsemeyin. Her alanda kullanın. Oradan en hızlı dönüşleri alır olduk artık çünkü.

Müsadenizle firma ismi de paylaşacağım: Teşekkürler Bosch ailesi, genel merkezinin, çağrı merkezinde çalışan ve teknik kısımda çalışan tüm ekibinize çok teşekkürler 🙂


paylaş

0 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir